هنرهای رزمی ژاپن

 
 
             
 

آب و هوا
دما
سرعت باد
وضعیت هوای امروز
حداکثر دمای امروز
حداقل دمای امروز
وضعیت هوای فردا
حد اکثر دمای فردا
حداقل دمای فردا
 

اوقات شرعی
اوقات شرعی ۳۰ آذر۱۳۸۶ (به افق رشت)
اذان صبح ۰۵:۴۸:۰۴
طلوع خورشید ۰۷:۲۱:۴۶
اذان ظهر ۱۲:۰۹:۳۶
غروب خورشید ۱۶:۵۷:۲۶
اذان مغرب ۱۷:۱۷:۰۹

مرکز استان:
طول جغرافیایی:
عرض جغرافیایی:
روز:
ماه:
 

نظر سنجی
اطلاع رسانی سایت از نظر شما چگونه می باشد؟
ضعیف
متوسط
خوب
عالی
 

بودو:هنرهای رزمی ژاپن

شیوه مبارزه است که شامل تمام هنرهای رزمی ژاپنی می‌باشد. این شیوه از طریق تجربه مستقیم و در عمق رابطه بین اخلاقیات، مذهب و فلسفه شکل می‌گیرد..
تداعی آن با ورزش پیشرفتی جدید است دست‌نوشته‌های قدیمی اساساً با شکل خاصی از پرورش فکر و تأثیر طبیعت بر نفس مطرح می‌شود. من کیستم؟ من چه هستم؟ در ژاپن این امر با معنای راه همراه است. شما چگونه در این راه گام برمی‌دارید؟ چگونه آن را می‌یابید؟ این امر فقط یادگیری فن نیست بلکه حداقل این‌که مسابقه‌ای ورزشی است. بودو شامل هنرهائی از قبیل کندو (Budo)، آیکیدو (Aikido) و کیودو (Kyodo)، جودو (Judo) یا تیراندازی است..
هنوز هم تجسم عقاید با تصاویر کلمهٔ ”بو“ (Bu) نیز به‌صورت دست کشیدن از مبارزه معنا می‌شود. در بودو نکته اساسی نه‌تنها رقابت کردن بلکه صلح‌جوئی و رشد نفس است. ”دو“ (Do) یعنی شیوه انجام، آموزشی که شما را قادر به درک صحیح و دقیق ماهیت فکر و نفس خود می‌سازد.
یعنی شیوه بودا، باتسودو (Butsudo) که منجر به کشف ماهیت طبیعی خود، دوری جستن از سستی و رخوت خواب ضمیر انسان (نفس اندک، ”منیت“ محدود) و دستیابی به شخصیت والاتر و کامل‌تر خواهد شد.
این شیوه در آسیا تبدیل به نهایت خلاقیات و تمامیت مذاهب و مکاتب شده است. یین (Yin) و یانگ (Yang) از آی‌ چینگ (Ching)، ”حضور هیچ است“ و به گفته لائوتسو (Lao Tsu) و حفظ ریشه‌ها در آن.
این امر به چه معناست؟ این‌که شما بدن و فکر خود را فراموش کنید و روح کامل به‌دست آورید، بین آسمان و زمین هماهنگی وجود دارد. فکر درونی به افکار و احساسات اجازه عبور می‌دهند، خودپرستی به کنار می‌رود.این همان سرچشمه مکاتب و مذاهب آسیاست. فکر و بدن، برون و درون، ماده و پدیده: این قبیل زوج‌ها نه دوتائی‌اند و نه متضاد بلکه یک کل را تشکیل می‌دهند. هرگونه تغییر، بر تمام اعمال اثرگذار است، تمام روابط میان تمام موجودات، رضایت و عدم رضایت فرد بر سایر افراد اثرگذار خواهد بود. حرکات ما و دیگران نیز به‌هم وابسته است. ”شادی تو شادی من است، و اگر تو گریه کنی من هم با تو خواهم گریست. وقتی تو غمگینی من هم باید غمگین باشم، وقتی تو خوشحالی من هم باید خوشحال باشم.“ هرچیزی در جهان باهم رابطه دارد. هرچیزی خاصیت نفوذ و دخول دارد، یا حالت اسمزی (Osmosi). هرگز نمی‌توانید از کل جدا شوید..
قوانین وابسته به‌هم نظر گیتی هستند. در طول تاریخ پنج هزار ساله شرق، حکیمان و فیلسوفان توجه خود را به این روح، به این شیوه معطوف داشته و آن را انتقال داده‌اند.
شین جین می (Shin Jin Mei) کتابی بسیار قدیمی و اساساً چینی است. در بخشی از این کتاب آمده است، شی دوبونان (Dobu non): شیوه، بالاترین شیوه چندان مشکل نیست، اما شما باید انتخاب‌های مختلف داشته باشید.
لازم است که نه تحت تأثیر بیش از حد قرار گیرید و نه بی‌‌میلی نشان دهید. سان دو کای (San Do Kai) (یا ”تعبیر و تفسیر ذات و پدیده”) چنین می‌گوید که مشابه به این امر ”اگر خیال باطلی را گرامی بدارید، جدائی پیش می‌آید، مثلاً بین کوه و دریاچه یکی از معانی ذن تلاش برای تمرین مدیتیشن، ذاذن (Zazen) می‌باشد. تلاشی برای رسیدن به نهایت تفکر بدون هرگونه تبعیض و هوشمندی خارج از کلیه دسته‌بندی‌ها، دربرگرفتن و برتری یافتن به هر شرح و تفسیری در زبان، این بعد از طریق تمرین ذاذن و بوشیدو (Bushido) حاصل خواهد شد.

تاریخچه و سنت بودو 
                                            زمین های اطراف جزیره ژاپن کنونی حدود 70 میلیون سال پیش شکل گرفته اند . با توجه به نظریه باستان شناسان قدمت زیستن انسان بر روی زمین به 2/5 میلیون سال پیش برمی گردد . در دوران عصر یخ ( 50000 تا 10000 سال پیش ) در اثر حرکت های حجیم زمین خشکی های بزرگی مثل قاره اوراسیا ( آسیا و اروپا ) را از هم جدا کرد و جزیره های ژاپن شکل گرفت . جدا سازی جغرافیایی این قاره باعث شد که ژاپن شکل بگیرد و مورد حمایت واقع گردد و فرصتی باشد برای به وجود آمدن فرهنگ ژاپن از 10000 – 300 سال قبل از میلاد مردمان ما قبل تاریخ ژاپنی شکار کردن و زندگی دسته جمعی را دنبال می کردند . کشاورزی دسته جمعی از سال های 300 قبل از میلاد آغاز شد به تدریج پیشرفت هایی در آبیاری راه اندازی شد و به وسیله ی ابزارهای عصر آهن که محصولات کشاورزی را افزایش داد هر کدام به ترتیب باعث انفجار جمعیت شد همچنان که گروهی از جامعه و ساختارهای سیاسی توسعه پیدا کرد جنگ و جنگ آوری بین روستاییان شدت گرفت . سلاح هایی از جنس برنز و آهن از دیگر قاره ها تهیه می شدند اما به زودی ژاپنی ها اسلحه های خودشان همانند شمشیر و نیزه را درست گرفتند به هر حال تعداد زیادی از این سلاح های ژاپنی کارآمد نبودند و از آنها در مراسم مذهبی استفاده می کردند .
2.       اتحاد و اقدامات نظامی اخیر :
در قرن چهارم بعد از میلاد ژاپن تحت خانواده امپراطوری یاماتو Yamato که تاکنون هم ادامه دارد متحد شد . یاماتو در سال 367 بعد از میلاد به صورت رسمی روابط دیپلماتی خود را با پائیک چی Paekche تاسیس کرد . دو سال بعد سلسله یاماتو تعدادی سرباز برای دفاع از پائیک چی اعزام نمود و این اتحاد تا 663 ادامه پیدا کرد . خاندان پائیک چی به وسیله نیروی نظامی پر قدرت سیلا Silla و سلسله تانگ Tang در چین در هم شکسته شد .   
  پذیرش مذهب بودا و اغتشاش :
گرچه شین تو Shinto از مذاهب بومی قدیمی در ژاپن بوده است ، در سال 593 قبل از میلاد امپراتور سوئیکو Suiko موافقت خود را برای پذیرش مذهب بودا اعلام نمود (که توسط کره در اواسط قرن ششم معرفی شده بود) و همه را به ساخت معابد مذهب بودا تشویق می کرد . در سال 604 ولیعهد سوتوکو Shotoku دستور Seven teen را به ثبت رساند و همچنین در ابتدای تاسیس قدرت امپراتوری اش دادگاه ها را رتبه بندی کرد و نیز طبقات اجتماعی را به صورت استاندارد مرتب کرد .
4.     مسابقات هنرهای رزمی اولیه :
قدیمی ترین مدارک و شواهد از هنرهای رزمی در ژاپن به کشتی سومو Sumo بر می گردد . اولین کتاب تاریخی ژاپنی ها به نام کوجی کی Kojiki  که در سال 712 بعد از میلاد نوشته شد ، که درباره sumo  رابطه ی بین دو خدای شین تو Shinto یعنی تاکه مینا کاتا ، Takeminakata و تاکه میکا زوچی Takemikazuchi در سواحل لاکه میکازوچی Lakemikazuchi  در مسابقه ای شرکت کردند . در این رقابت تاکه مینا تاکا با پیچاندن دست حریف و پرتاب وی بر زمین برنده شد ، با این پیروزی او به عنوان پاداش حق حکومت بر منطقه را پیدا کرد . فرهنگ کهن دیگری در سال 720 بعد از میلاد به نام نیوشوکی Nihoshoki به وجود آمد جایی که نومی نو سوکانی Nomi no sukune  رقیبش تایما کی هارا Taima no kehaya را شکست داد . در سال 726 بعد از میلاد امپراطور سیبو Seibu  مسابقاتی را در ماه جولای برگزار کرد که به عنوان مهم ترین مکان برگزاری مراسم تیر اندازی در ماه های ژانویه می شد . مسابقات تیر اندازی در ماه ژانویه بدون اسب برگزار می گردید و مسابقات در ماه می شامل مردان کمانگیر سوار بر اسب بود . در حالی که اسب ها را می راندند به طرف هدف تیر اندازی می کردند و اسب هایشان را چهارنعل می تاختند این مسابقات هنرهای رزمی در ژاپن تا 300 سال ادامه یافت بنابر این مهم ترین جنگ های داخلی بین تایرا Taira  و میناموتو Minamoto  در قرن دوازدهم پایان یافت که پایانی بدان سنت بود .
5.  دوران هیان Heian و افزایش طبقه جنگجو :
در دوران Heian کشور ژاپن هویت فرهنگی سیاسی و اقتصادی خود را به وجود آورد . بودا جلوه گر شد و جدایی مذهب و ایالات به خوبی مشخص گردید . هنر و ادبیات در دست طبقه اشرافی دولت پیشرفت کرد تا قرن دهم بیشتر سربازان ژاپنی از طبقه پایین اشراف و نوکران آنها و افرادی که هر موقع دوست داشته سلاح بدست می گرفتند ، تشکیل شده بود . به هر حال شکل گیری گروه های جنگجوی متخصص که بیشترشان کمان گیران حرفه ای بودند باعث ایجاد طبقه جدیدی میان جنگجویان گردید . در حومه شهرها گروه های جنگجو قدرت سیاسی پیدا کرده و مقامات مردمی نمی توانستند آنها را کنترل کنند . این حالت تهدید آمیز بر زمین ها کنترل داشته و کشور را به سمت بی قانونی و فساد کشاند ، به تعلاوه معابر بزرگ بودایی راهبه های جنگجو را برای حمایت از خود آموزش دادند و از قدرت نظامی خود برای فشار به دولت استفاده کردند . در سال 1167 کیوموری تایوا Kiyomori Taiva که اولین جنگجوی عضو دادگاه عالی بود کنترل دادگاه را به دست گرفته و خاندانش دولت را تا سال 1185 کنترل کردند . این کنترل جنگجویان بر ژاپن تا 700 سال ادامه پیدا کرد .

6.      دوره کاماکارا Kamakara  و طغیان سامورایی :
در سال 1185 خانواده مینانوتو Minamoto  به سرکردگی یو ریتومو میناموتو Yoritomo Minamoto دشمن بزرگ خاندان تای را Taira را شکست دادند . در سال 1192 دادگاه امپراطوری به یوریتومو درجه ژنرالی را اهدا و اجازه تاسیس حکومت کاماکورا را به او داد . به دور از پایتخت کیوتو او یک جامعه جنگجو با حکومت نظامی    – اشراف ایجاد کرد . در دوره کاماکورا وفاداری ، احترام ، فروتنی و صرفه جویی را اوج داد که بعداً به نشانه جنگجو   ( Bushido) معروف شد . گروهی از بوداییان که در این دوره قدرت گرفتند ذن ها بودند . سادگی . تاکیدشان بر نظم شخصی و تمرکز که از ویژگی های روشنفکری آنهاست مورد قبول طبقه جنگجو بود . برتری ذن در بالا بردن سطح هوشیاری هر کس برای غلبه بر ترس از مرگ به جنگجویان قدرت روحی مورد نیاز را داد که مداوم می جنگیدند . ذن به فلسفه راهنمای جنگجویان کاماکورا تبدیل شد . علاوه بر مهارت های جنگی هنرمندی بود که ( Bugei ) ترجیح داده می شد . مهم ترین مهارت جنگی یابوسامی ( Yabusame ) یا تیر اندازی در حین سواری بر اسب بود.
7.     دوره ادو Edo  :
پس از مرگ لرد هیدیوشی Hideyoshi ارتش لرد تودوگاوا Todugawa جنگی حساس را در سکی گاهارا Sekigahara علیه باقیمانده خاندان تویوتامی Toyotomi شروع کرد و در 1600 پیروز شد . لرد تودوگاوا نشان شوگان Shogun را از امپراطور در سال 160 دریافت کرد و شوگاناته Shogunate خود را در ادو Edo ایجاد کرد ( توکیو کنونی ) قانون و مقررات جای هرج و مرج را گرفت و حمل استفاده اسلحه شدیداً قانونمند شد . در دوران ادو ( 1867-1306 ) ژاپن خود را از بقیه دور کرد و توانست دو دهه صلح را در سایه پیشرفت سیاسی اجتماعی اقتصادی و فرهنگی داشته باشد ، ضمن اینکه بودو Budo در اوایل دوره ادو بوجود آمد . با وجود اینکه ذن فلسفه راهنمای سامورایی از اوایل دوره کاماکورا در قرن 13 بود . صلح  و آرامش در دوره ادو به بوجیتسو اجازه همکاری با ذن را داد . تحول از بوجیتسو به بودو در این زمان اتفاق افتاد . افرادی که نقش اساسی در این تحول داشتند ، استاد فن ذن استاد بزرگ سوهوتاکان Sohotakuan  استاد فن شمشیر بود ، وی معتقد بود که بین ذهن یک استاد فن ذن و ذهن یک استاد شمشیر هیچ تفاوتی وجود ندارد . ذهنی که حتی لحظه ای هم متوقف نمی شود به علم و حکمت استوار معروف است .
مونی نوری Munenori هنر خود را این چنین توصیف می کند : « هیچ شمشیری برای رازهای مخصوص این مدرسه نگه داشته نشده است .» میاموتو موساشی هم ذن را در کتاب پنج انگشتر خود تایید کرده است : در شما به موارد متفاوت به صورتی ترکلی تر وسیع تر توجه می کنید ، اگر باطل را به عنوان راهتان انتخاب کنید پس راه خود را باطل خواهید دید . باط گرایی زمینه فنون ذن می باشد . " عقل استوار" و "درون شمشیر بودن " هر دو خالی بودن ذهن را مشخص می کنند . چنین طرز فکری در دوره میجی Meiji به وسیله تسشو یامائوکو استاد ذن و شمشیر مدرسه اش گسترش یافت . بوگی یی (Bugei) شامل مهارت های جنگی متفاوتی بود که هر سامورایی به آن نیاز داشت . مهارت های مورد نیاز بوکی یی شامل شمشیر ، نیزه ، تیر کمان ، مبارزه تن به تن ، اسب سواری ، تیر اندازی با تفنگ و شنا و غیره که شامل 18 مهارت بود می شد . بوجیتسو Bujutsu که مهارت های اسلحه ها در جنگ مشخص می شد بیشتر سیستماتیک بوده و پیشرفت کرد . بودو Budo وسیله ای برای بهبود در تمرین های رزمی بود . در اوایل نیمه های ادو بیشتر مدارس کنجوتسو (Kenjutsu) به سمت پیشرفت شخصی با چوب های بامبو (Shinai) و زره محافظ (Bogn) برای کاهش صدمه در حین تمرین پیشرفت کردند . این مدارس به وسیله مدارسی که بوجیتسو ( Bujutsu) کار می کردند ، مورد انتقاد قرار گرفتند که غیر عملی هستند . در سال 1609 خاندان ساتسوما Satsuma در کیوشو Kyushu 3000 سرباز برای فتح اوکیناوا به آن جزیره فرستادند . ساتسوما استقلال اوکیناوا برای برقراری تجارت خارجی با چین و کره که به وسیله دولت توکوگاوا ممنوع شده بود را ، ابقا کرد .
8.     اعاده امیراتوری میجی Meiji  :
امپراتور میجی اعاده امپراطوری مستقیم را در سال 1868 اعلام کرد . فئودالیسم بر انداخته شد .
مدرن سازی ژاپن آغاز شد . اعاده میجی ، فرهنگ و شیوه زندگی ژاپنی ها را تغییر داد . اولین اولویت دولت میجی تقویت دفاع ملی به شیوه ی قوای نظامی غربی ها بود . فرمان سربازی در سال 1873 همه شهروندان ژاپن به گذراندن سه سال خدمت سربازی فعال و چهار سال رزرو مجبور کرد . کلیه کلاس ها تعطیل و کلاس های سامورایی به تدریج متوقف شد . هنرهای رزمی سنتی به هنرهای تکنیکی قدیمی و بی ارزش تبدیل شده و همگی ممنوع شدند . وقتی امپراطوری گسترش یافت پس از 700 سال مذهب بودایی و ذن کنار گذاشته شد و مذهب شین تو مذهب ملی شد . سامورایی ها ضمن اینکه برترخود را از دست دادند ، فلسفه راهنمایی خود را نیز از دست دادند . بعضی از سامورایی ها جزو طبقه برتر شدند در حالی که بقیه برای گذراندن زندگی به کشاورزی و ... روی آورند . بسیاری از آنها حق تمرین هنرهای رزمی دسته جمعی را نداشتند . در هر حال ورزش های غربی مثل بیس بال ، ژیمناستیک و دو میدانی معرفی شدند .، هنرهای رزمی که فراموش شده بود ورزش های ملی ژاپن زنده شد . سازمان آموزش و پرورش این حرکت برای آموزش فیزیکی در سرتاسر ملت را حمایت و گسترش داد . تسو یامائوکو و جیگیرو کانو موفق شدند دوجو خو را در سال 1882 افتتاح نمایند . یامائوکو به تعلیم دن و کندو مشغول شد و کانو رشته جودو را آموزش می داد . کانو در سال 1901 انجمن ورزشی ژاپن را به وجود آورد که همه ورزش ها را شامل می شد و در سال 1909 عضو کمیته بین المللی المپیک IOC گردید . در سال 1909 شد و کانو در سال 1912 به نمایندگی ژاپن در پنجمین المپیک استکهلم سوئد شرکت کرد . دولت میجی با سیاست های اقتصادی اش یک انقلاب صنعتی سریعی ایجاد کرد که طی زمان کمی ژاپن عضو کشورهای صنعتی شد . دستور امپراطوری در سال 1889 منتشر شد . که می گفت امپراطور مقدس و معصوم می باشد . در هر حال امپراطور بیشتر سلطنت کرد تا فرمانروایی ! در نتیجه جنگ با چین در سال 1995 – 1994 ژاپن جزیره تایوان را تصرف کرده و غرامت گرفته و بر بازار چین دسترسی پیدا کرد . ژاپن در سال 1904 – 1905 در جنگی با روسیه شرکت کرده و پیروز شد . ژاپن حکم فرمایی برتر خود را در کرده به دست آورد و منچوری جنوبی را باز پس گرفت . در سال 1910 کره رسماً به ژاپن پیوست . در سال 1914 ژاپن به همراه متحد شانس در جنگ جهانی اول شرکت کرد . یک سری از پیروزی از جنگ های غرور ملی را افزایش داده و دولت میجی تصمیم گرفت هنرهای رزمی را برای سلامت کودکان مدارس استفاده کند .
 
9.      یاسوهیرو کونیشی Yasuhiro Konishi و معرفی کاراته به تمامی مردم ژاپن :
یاسوهیرو کونیشی در سال 1893 در جزیره شی کوکو به دنیا آمد .
او از 6 سالگی جوجوتسو را فراگرفت و از 13 سالگی به کندو روی آورد . کونیشی در سال 1915 به توکیو رفت و در دانشگاه نخبگان کایرو نام نویسی کرد . او یک کاپیتان رشته کندو در دانشگاه بود . وی بعد از فارغ التحصیلی به عنوان استاد تعلیم دهنده رشته کندو در دانشگاه انتخاب شد . کونیشی در حین تحصیل در دانشگاه یک اتاق در دوجو جوجوتسو اجاره کرد و از طریق محافظ شخصی بودن امرار معاش کرد . کونیشی در سال 1923 Kandojo – Ryobo  را تاسیس کرده و به آموزش کندو و جو حیتسو پرداخت در حالی که کاراته از استاد آراکاکی فرا می گرفت . گی چن فوناکوشی ( 1957-1870 ) برای اولین بار در سال 1917 به ژاپن آمد تا کاراته به نمایش بگذارد . بنا به دعوت مؤسس جودو ، فوناکوشی در سال 1922 مجدداً به توکیو آمد تا بار دیگر این رشته را به نمایش بگذارد . استاد فوناکوشی برای این نمایش لباسی سفیدی برای خود و همکارش که عضو کودو کان و اهل اوکیناوا بود ، تهیه کرد . نمایش در حضور 350 نفر که شامل روزنامه نگاران بود اجرا شد و به موفقیت بزرگی دست یافت . این نمایش در آن مقطع ، نقطه عطفی برای شروع کاراته مدرن امروزی می باشد . مقالات روزنامه ها در مورد این نمایش علاقه عمومی را برانگیخته و زمینه های دیگری را برای نمایش های دیگر کاراته و آموزش آن فراهم گردید . به همین دلیل فوناکوشی بازگشت خود را به اوکیناوا به تعویق انداخت و در خوابگاه دانشجویان اوکیناوایی در دانشگاه توکیو آموزش کاراته را آغاز کرد . در سال 1924 وی به اتفاق یکی از شاگردان برترش به دیدار کونیشی در دانشگاه کیئو رفته و اجازه وی را برای تدریس کاراته خواستار شد . کونیشی نه تنها به او این اجازه را داد بلکه از وی دعوت کرد تا در دوجو Ryobu Kan به وی کاراته یاد دهد . به این ترتیب باشگاه کاراته دانشگاه در پانزدهم اکتبر سال 1924 تاسیس شد . کونیشی علاوه بر فراگیری کاراته از سن سی فوناکوشی تعلیمات کاراته را از چوکی موبوتا Choki Motobu و کنوا مابونی Kenwa Mabuni فراگرفت ، در حالی که وی به شخصیت فوناکوشی و تکنیک مابونی علاقمند بود . او بیشتر از توانایی های مبارزه مابونی که بهترین کاراته کا زمان خود شناخته می شد ، شگفت زده شده بود . کونیشی ادامه تمرینات کندو خود را از هودوکو ناکایاما Hukodo Nakayama  معروف به Kensei ( خدای Kendo ) فراگرفت . همچنین کونیشی برای یادگیری آیکیدو از محضر سن سی موری هو اوچیبا استفاده کرد . راهنمایی های سن سی موری هو به کونیشی برای گسترش یک سری از کاتاهای تای ساباکی کمک کرد . رقص پا و حرکات فیزیکی کاربردهای این کاتا برگرفته از کاراته و آیکیدو می باشد . کونیشی با توصیه های موری هو و یاما گوچی نام شیوه کاراته خود را در سال 1933 Shindo jinen rya karat jutsu نام گذاری کرد . شین دو Shindo  پیشوندی برای بیشتر سبک های کن جوتسا  Kenjutsaمی باشد . کونیشی از این پسوند برای نشان دادن موفقیت در به ارث بردن بودو و سنتی ژاپنی ها استفاده کرد . جینن Jinen ( به معنای طبیعی ) بیانگر شیوه طبیعی وی نسبت به این هنر بود . کاراته Konishi Dhino Jinen  شامل قسمتهای مختلفی از کاتا و تکنیک های سبک های مختلف می باشد . زیرا او تحت نظر استادان کاراته نوگرا را در زمان خود تعلیم دیده است . به هر حال از سبک هایی که بیشترین اثر را در این رشته داشته اند می توان به شوتوکان ، شیتو ریو ، موتوبو ریو اشاره کرد .
10.    تغییر کاراته در اوایل دوره شوو Showo :
در سال 1929 دانشگاه کیئو اولین دوجو کاراته ( دست چینی ) به کاراته ( دست خالی ) را تاسیس کردند . به هر حال تغییر بیشتر از یک تغییر آرایشی بود . ( که آنجا باغی بود که Funakoshi ) به تمرینات بر اساس نوشته های استاد ذن و سوگن می پرداخت که می گفت : « اولین حمله ای در کاراته وجود ندارد » پس از یادگیری ذن در این معبد ، فوناکوشی به وسیله شاگردانش در کیئو تصمیم به تغییر کاراته به کارا ( تهی یا باطل ) نمود . تا هنر جنگجوی کاراته چینی اوکیناوایی خود به خود به بودو ژاپنی تبدیل شود . کونیشی یکی از اولین شاگردانی بود که توانست درجه دان را از سن سی فوناکوشی دریافت کند . وی به خوبی  می دانست که اگر کاراته مورد قبول انجمن بودو قرار گیرد باید قسمتی از Dai Nippon Butoku – Kai  باشد . کونیشی از نفوذ سیاسی خود که یک از اعضای ارشد کندو بود استفاده کرد تا بوتو کان کاراته ژاپنی را قانونی دانسته و مدارک درجات رسمی را صادر کند . علاقه عمومی به بودو افزایش یافت همراه با دیگر استادان بودو ، فونی شی ، موتوبو ، موبانی ، اتسوکا و کونیشی به آموزش در مدارس نظامی پرداختند . در هر صورت در جنگ آوری امروزی بودو در وحله اول به سربازان قدرت مقابله تر از مرگ همانند آنچه که جنگ جویان کوماکورا از ذن دریافت می کردند ، می داد .
                                                                                             
11.     جنگ :
بعد از گذشت فقط 15 سال از سلطنت امپراطور تایشو Taisho ، امپراطور شووا Showa ، ( که غربی ها آن را به نام امپراطور hirojito می شناسند ) به تخت سلطنت رسید که این مهم در سال 1926 در 25 سالگی اش اتفاق افتاد . به هر حال با افزایش فعالیت جناح راست و مداخله نظامیان در سیاست ، ژاپن را کم کم از دموکراسی و حکومت پارلمانی به سمت نظامی گرایی و دارای قدرت مرکزی و توسعه طبی سوق داد . به وسیله ترور و ارعاب ارتش ژاپن کنترل پارلمان را به دست گرفت . در سال 1942 رژیم نظامی بر Dai Nippon Butoku Kai غلبه کرد و آن را به عنوان تشکیلات مالی دیکتاتوری ارتش بازسازی کرد . به هر حال بوتوکا کای جدید ( که Tojobutoku هم گفته می شد ) نتوانست حمایت فدراسیون های انفرادی بودو را جلب نماید و توسعه جنگ برگزاری سمینارها و مسابقات را غیر ممکن ساخت . برای فرار از تحریم های اقتصادی امریکا و برای ایجاد تسلط نظامی در آسیا و اقیانوس آرام دولت نظامی ژاپن به ( پرل هابر ) در دسامبر 1941 برای نابودی ناوگان دریایی امریکا حمله کرد . جنگ با انفجار بمب اتمی در هیروشیما « و ناکازاکی » در سال 1945 پایان یافت . تسیلیم بدون پیش شرط برای ژاپنی ها ، جنگ جهانی دوم را پایان یافت .
12.    ژاپن پس از جنگ و Bodo :
اشغال متحد ژاپن به وسیله « ژنرال واگلاس مکارتر » باعث یک سری از تغییرات شامل خلع سلاح ارتش ، یک دستور ملی جدید بازسازی اراضی ، بر کناری حکومت اشراف و دیگر تغییرات شد . دای نیپون بوتوکا (Dai Nippon Butoku ) فسخ شد و فعالیت کلیه هنرهای رزمی به جز کشتی سومو موقتاً ممنوع شد ، Ryobu Kan onashi از جنگی جان سالم به در بردند که بیشتر ژاپن را خراب کرد و تعداد زیادی از هنرمندان رزمی را کشت و هرج و مرجی بعد از جنگ جای خود را به سرعت به رشد اقتصادی داد . کونیشی برای زنده کردن کندو و کاراته بسیار تلاش کرد . وقتی که در سال 1956 یانازاکی Yanazaki در سن 16 سالگی به ریوبوکان پیوست نزدیک به 50 هنرجو تحت نظر کونیشی به تمرین کندو و کاراته پرداختند . یامازاکی که در حین تحصیل در دانشگاه به یادگیری سبک شوتوکان می پرداخت ، در سال 1969 ژاپن را به مقصد امریکا ترک کرد تا این هنر رزمی را در آنجا توسعه دهد . کونیشی بر تمرینات بودو برای ساخت شخصیت و بر ایجاد هارمونی بین بدن و تکنیک ، سخت پافشاری می کرد . در حالی که زمینه های بوجیتسو وجود داشت . ضمن اینکه استاد تاکوان در قرن 13 مشخص کرده بود که کندو و ذن یکی است و مانند یکدیگرند . این فلسفه را در کاراته اجرا کرد : کاراته و کندو مبارزه با دست خالی است . همانطور که استاد ناکا یاما قبلاً در کندو گفته بود . استاد کونیشی شعر زیر را که بیانگر نظم کاراته اش است نوشته است  : کاراته / برای زدن کسی نیست /برای شکست نیست /برای دوری از درد سر است . سن سی کونیشی یکی از بزرگ ترین استادان بودو در تاریخ است . او همچنین یک تاجر ، آموزگار و فعال سیاسی موفق بود . وی به صورت خستگی ناپذیر برای آوردن احترام به کاراته تلاش کرد و سرانجام در سال 1982 فوت کرد . پسر وی به نام تاکه هیرو موفق شد کاتای یاروبوکان Yarobukab را به خوبی اجرا نماید . ایشان در حال حاضر مدیر شیند جینن ریو Shind jinen ryu به عنوان کونیشی دوم شهرت دارد و با کمک کامازاکی مدیر سازمان    بین المللی کاراته ژاپن می باشد . در آوریل 1987 فرمان بودو به وسیله کمیته ای شامل نمایندگی از تمامی اصول برتر بودو منتشر شد . این فرمان چنین توصیف می کند : ترویج شخصیت به وجود توانایی قضاوت های ارزشمند ، تغذیه یک فرد متعهد و توانا را تمرینات فیزیکی و ذهنی برای استفاده از تکنیک های رزمی می باشد .

________________________________________

واژه نامه

 شمارش اعداد در زبان ژاپني بسيار آسان است. براي آن كه بتوان تا  عدد 99 را شمارش كرد، تنها نياز است تا از
 شماره 1 تا 10 را آموخته باشيم.
تلفظ انگلیسی    تلفظ فارسی    شماره
Ichi                                    ایچی               1
Ni                                    نی                  2
San                                   سان                 3
Shi                                    شی                 4
Go                                    گو                  5
Rok                                   روک               6
Nana(Shichi)                                   نانا(شیچی)         7
Hachi                                   هاچی               8
Kiu                                   کیو                 9
Ju(Jiu)                                 جو(جیو)           10

براي بالاتر از ده، به روش زير عمل شود:
● يازده= ده و يك = جو ايچي
●دوازده= ده و دو = جو ني
●سيزده= ده و سه = جو سان
●چهارده= ده و چهار =جو شي  يا جو يون
●پانزده= ده و پنج = جو گو
●شانزده= ده و شش = جو روكو
●هفده=ده وهفت = جو نانا يا جو شيچي
●هجده= ده و هشت =جو هاچي
●نوزده= ده و نه =جو كيو
براي اعداد از 20 الي 99 بايد به روش زير عمل شود.
براي مثال :
●بيست و چهار=دو دهتا و چهار =نی جو شی
●سی و شش= سه دهتا وشش=سان جوروكو
●چهل و سه=چهار دهتاو سه=يون جو سان
●هفتاد و يک=هفت دهتا و يك = نانا جو ايچی
●نود و نه = نه دهتا و نه = كيو جو كيو
واژه نامه:
معنی لغت به فارسی    تلفظ به انگلیسی    تلفظ لغت به فارسی
بله                          Hai                               های
شروع                     Hajime                            هاجيمه
 عوض كنيد                    Koutai                             كوتای
بچرخيد                  Mawatte                             ماواته
بنشينيد                    Suwatte                          سو واته
بلند شويد                         Tatte                               تاته
خاتمه, ايست                        Yame                              يامه
آماده                            Yoi                              يوی
احترام همه به مربي             Sensei ni rei                  سن سی نی ری
خواهش مي كنم            Onegaishmas                  اونه گا ایشماس
از شما متشكرم  Arigato Gozai Mashta             آری گاتوگزای ماشتا
احترام هنرجويان به يكديگردر حالت دو به دو روبروی هم               Otagai ni rei                  اوتاگای نی ری
احترام،تعظیم                           Rei                               ری
معلم، مربي                      Sensei                          سن سی
درجه هنرجويان از ابتداي كار تا قبل از شودان                          Kyu                               كيو
                      رتبه، درجات پيشرفته تر در رده هاي مشكي    Dan                               دان
معلم بزرگ، لقب بنيان گذار آي كي دو-موريهه اوئشيبا                  O- Sensi                         ا’سن سی
شلواري با پاچه هاي پهن و چين دار، تن پوش سنتي سامورائيها                   Hakama                            هاكاما
يقه                           Eri                              اری
آرنج                           Hiji                            هيجی
زانو                         Hiza                             هيزا
يك دست                       Katate                           كاتاته
مچ،پشت دست                         Kote                            كوته
هردو دست                      Morote                        موروته
سينه                        Mune                           مونه
صورت                     Shomen                         شومن
بازو                           Ude                           اوده
كنار سر،پهلو                      Yokomen                      يوكومن
جلو                             Mae                          مآ ا
راست                             Migi                        ميگی
چپ                           Hidari                      هيداری
عقب, عكس                           Ushiro                     اوشيرو
جلو                           Omote                     اوموته
پشت و كنار                                Ura                        اورا
داخل و ضربه                              Uchi                      اوچی
خارج                              Soto                      سوتو
بالا، از گردن به بالا                             Jodan                    جودان
ميانه، از كمر تا گردن                           Chudan                    چودان
پايين، از كمر به پايين                            Gedan                      گدان
انداختن                             Otoshi                  اوتوشی
مستقيم به طرف جلو، از بالا                           Shomen                   شومن
افقي, به طرف كنار                                Yoko                    يوكو
بر عكس, مخالف, مقابل                             Gyaku                   گياكو
هشت جهت، در تمام جهات                              Happo                   هاپو
استقرار نيمه باز-استقرار نيمه به جلو- گارد                               Hanmi                 هانمی
استقرار ، گارد                              Kamae                 كامائه
زانو زدن به روي پنجه پا                                 Kiza                   كيزا
زانو زدن روي دو عضله پشت ساق پا                                Seiza                  سيزا
ايستادن                                 Tachi                 تاچی
حمله و ضربه زدن به يك نقطهُ حياتي در بدن، الزاما نبايد يك برخورد فيزيكي باشد                                Atemi                 آتمی
ضربه با يك دست به سر يا صورت                           Men-uchi            من اوچی
حمله مستقيم از بالا به سمت بالاي سر يا صورت                     Shomen uchi        شومن اوچی
ضربه مورب به سمت كنار سر يا صورت                    Yokomen uchi      يوكومن اوچی
گرفتن ، حالت درگیر                                   Dori               دوری
با يك دست يك دست را گرفتن                         Katate dori        كاتاته دوری
با دو دست يك دست (مچ) را گرفتن                         Morote dori      موروته دوری
گرفتن شانه                            Kata dori          كاتا دوری
گرفتن هر دو شانه                        Ryokata dori    ريو كاتا دوری
با دو دست, دو دست را گرفتن                          Ryote dori       ريوته دوری
با يك يا دو دست جلوي يقه را گرفتن                          Mune dori        مونه دوری
گرفتن آرنج                             Hiji dori       هيجی دوری
گرفتن يقه از عقب               Ushiro eri-dori    اوشيرو اری دوری
گرفتن مچ دو دست از عقب         Ushiro ryote dori    اوشيرو ريوته دوری
گرفتن دو كتف از عقب    Ushiro ryokata dori    اوشيرو ريو كاتا دوری
اصل اول ، فشار روي بازو يا کنترل بازو                        Ikkyo                    ای كيو
اصل دوم، بر عكس كردن مچ دست، چرخش مچ به سمت داخل                         Nikyo                   نی كيو
اصل سوم،برگرداندن(كامل) مچ دست به سمت پشت                      Sankyo                 سان كيو
اصل چهارم، فشار روي مچ دست                       Yonkyo                 يون كيو
افت زدن                        Ukemi                   اوكمی
 فنوني كه، \"اوكه\" در آن ايستاده و \"ناگه\" نشسته باشد    Hanmi-handachi waza       هانمی هان داچی
تكنيك هاي گوناگون. عوض كردن تكنيكي، از نيمه تكنيكي ديگر                Henka waza               هنكا وازا
 تمرين فنون به صورت آزاد، معمولا به صورت دسته اي از حملات و فنون انجام مي شود، و با راندوري، كه همه چيز در آن آزاد است، متفاوت                      Jiuwaza              جيو وازا
فنون پرتابي                 Nage-waza              ناگه وازا
مكان تمرين راه و طريقت، در حالت عمومي، مكان تمرين هنر رزمي متداول                          Dojo                 دوجو
تشك تمريني                      Tatami                 تاتامی
داخل شدن                          Irimi                ايريمی
چرخش، باز كردن و چرخيدن                      Kaiten                 كايتن
پايان/ با قدرت و وقار                        Kime                 کيمه
پايه و اساس                       Kihon               كيهون
حركت                     Sabaki              ساباكی
آقا                         San                 سان
حرکت با تکرار،حرکت بت لغزش پا روی زمین                    Suburi            سوبوری
روي زانوها مستقر شدن و راه رفتن                    Shikko               شيكو
حركت بدن              Tai sabaki         تای ساباكی
چرخش                  Tenkan               تنكان
چاقو                     Tanto               تانتو
شمشير                       Ken                کن
چوب                         Jo                جو

 
 معرفی ورزش ها
فرم های ثبت نام
بانک های اطلاعاتی
دانستنیها
نشریات اینترنتی
گالری عکس
اخبار
بانک مقالات
نام آوران
حامیان ورزش
ساعت
 

تبلیغات

 

 

لینک ها


در صورت انتخاب کلید "تایید" ماژول مورد نظر حذف کامل خواهد شد.